SPOZNAJTE SILU SVOJHO POTENCIÁLU PROSTREDNÍCTVOM DUCHA KOMUNITY
Budovanie komunity je spôsob, ako byť skutočne spojený so sebou a s ostatnými.
Budovanie komunity je hlboká skúsenosť otvoreného skupinového procesu bez väčšej štruktúry. Ľudia sa učia z vlastných skúseností. Školitelia (facilitátori) sú len sprievodcovia. Môžete sa naučiť, ako komunikovať otvorene, autenticky, s rešpektom a ako akceptovať vzájomnú odlišnosť. Dodržiavaním vodítok komunikácie je možné dosiahnuť porozumenie, prijatie a veľmi hlboké spojenie s ľuďmi v skupine a najmä so sebou samým.
VODÍTKA KOMUNIKÁCIE
- Povedzte svoje meno, než začnete hovoriť.
- Hovorte osobne a konkrétne, používajte „ja-oznámenie“.
- Hovorte, keď máte pohnútku na rozprávanie, nehovorte keď pohnutí nie ste.
- Zahŕňajte ostatných i seba; vyhnite sa vylučovaniu.
- Buďte emocionálne prítomní.
- Riskujte.
- Vyjadrite nespokojnosť alebo akúkoľvek nevôľu v rámci celej skupiny.
- Zaviažte sa „zostať tu“. Dôverujte procesu.
- Každý človek je zodpovedný za úspech skupiny.
- Účasť môže byť verbálna i neverbálna.
- Nedokonalosť je nevyhnutná.
- Zachovávajte prísnu dôvernosť.
PROCES OBSAHUJE 4 FÁZY
Pseudokomunita
je bežná úroveň komunikácie medzi ľuďmi, zvyčajne so zámerom byť k sebe milí a podporovať bezpečnosť v našich vzťahoch. Prináša však aj skrývanie rozdielov, rôznych názorov a hlbších emócií. Cestou k hlbšej komunikácii je osobný rozhovor, konkrétne v osobe „ja“.
Chaos
tu sú naše rozdiely viditeľné a snažíme sa ich vyriešiť. Zvyčajne sa snažíme s druhými zaobchádzať, tlačíme ich, aby prijali náš názor, bojujeme o moc, nepočúvame atď. Ak však upriamime svoju pozornosť dovnútra, nájdeme za svojimi emóciami svoje osobné príbehy, ktoré si môžeme dovoliť precítiť a prijať, namiesto toho, aby sme ich premietali na iných.
Prázdnota
je cieľom celého procesu – byť schopný vyjadriť všetko, čo vo mne je, všetky moje očakávania, názory, úsudky atď. a prostredníctvom zdieľania ich nechajte prejsť k úplnej otvorenosti a vyprázdneniu. Potom môžeme skutočne počúvať druhých bez potreby reagovať, byť spojení, prítomní a porozumieť si. Keď sa náš pohľad na svet rozpadne, je to ako malá smrť, ktorá prináša premenu.
Skutočná komunita
je tu myslený ako názov úrovne spojenia a komunikácie medzi ľuďmi, ktorí sa cítia byť hlboko prepojení jeden s druhým a sami so sebou, pociťujú mimoriadnu istotu, porozumenie, prijatie, počúvanie atď. Ľudia sa cítia „ako doma“, rozdiely sa stávajú darom, individualita sa cení, konflikty sa riešia s rešpektom a zmysluplne, existuje sloboda, ako aj pocit jednoty, cítiť „ducha“ spoločenstva.